Zmarł ks. prałat Edward Ludwicki

Zmarł ks. prałat Edward Ludwicki

Czytany 1459 razy | wtorek, 19 listopad 2013

W sobotę, 16 listopada 2013 r., w szpitalu w Biłgoraju zmarł, po długiej chorobie, ks. Edward Ludwicki, były proboszcz par. Tarnogród, kanonik gremialny Kapituły Katedralnej Zamojskiej oraz Prałat Papieski.

Urodził się 4 stycznia 1927 r. w miejscowości Zofianka Górna, par. Janów Lubelski, jako syn Wincentego i Antoniny z domu Staszewska. Do szkoły podstawowej uczęszczał w Janowie Lubelskim. Podczas okupacji niemieckiej pracował w Nadleśnictwie Korytków. Po zakończeniu II wojny światowej, dalszą naukę kontynuował w gimnazjum w Biłgoraju, następnie uczył się w Liceum Ogólnokształcącym w tymże mieście, uzyskując w 1948 r. świadectwo dojrzałości. Po maturze, idąc za głosem powołania, wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Lublinie. Na kapłana został wyświęcony przez Biskupa Lubelskiego Piotra Kałwę, 21 czerwca 1953 r., w Katedrze lubelskiej.

W dniu 11 lipca 1953 r. został wikariuszem par. Tomaszów Lubelski, gdzie pracował do 20 czerwca 1959 r. Następnie pełnił posługę kapłańską w par. Krzczonów (1959-1960). W latach 1960-1968 był wikariuszem par. Hrubieszów. 2 stycznia 1968 r. otrzymał od Biskupa Lubelskiego Piotra Kałwy nominację na administratora par. Buśno, gdzie pracował do roku 1977 r.

Od 16 lipca 1977 r. do 5 czerwca 2002 r., był proboszczem par. Tarnogród. W latach 1981-1984 pełnił urząd wicedziekana dekanatu Tarnogród, zaś w latach 1984-2002 dziekana tegoż dekanatu. 21 listopada 1996 r. bp Jan Śrutwa mianował go ojcem duchownym kapłanów Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej. Posługę tę sprawował do 2002 r. Pełnił ponadto szereg ważnych funkcji diecezjalnych, m.in. był rzecznikiem sprawiedliwości przy Sądzie Biskupim (1992-2006), członkiem Komisji ds. Gospodarczych WSD (1994), członkiem Diecezjalnej Rady ds. Powołań (1999-2006).

Po przejściu na emeryturę, 5 czerwca 2002 r., zamieszkał na plebanii w Tarnogrodzie, gdzie służył pomocą duszpasterską w parafii. Był kanonikiem honorowym kapituły Kolegiackiej w Zamościu (1983), zaś 9 czerwca 1992 r. został mianowany kanonikiem gremialnym Kapituły Katedralnej Zamojskiej. 22 czerwca 1998 r., papież Jan Paweł II zaliczył go do grona honorowych prałatów papieskich.


Śp. Ks. Prałata polecajmy Miłosierdziu Bożemu.

Źródło artykułu: www.diecezja.zamojskolubaczowska.pl