„Ocalić od zapomnienia” – uroczystości religijno-patriotyczne upamiętniające 81. rocznicę pacyfikacji Różańca
„Ocalić od zapomnienia” – uroczystości religijno-patriotyczne upamiętniające 81. rocznicę pacyfikacji Różańca
W pamięci mieszkańców Różańca pozostał straszny obraz tragedii, jaka rozegrała się w Różańcu 18 marca 1943 r. Tego dnia o świcie wieś została otoczona przez jednostki niemieckiego Wehrmachtu, SS i żandarmerii. Niemcy rozpoczęli pacyfikację wsi, podpalając pierwsze zabudowania we wschodniej części Różańca i kol. Jamińszczyzna.
O wielkim dramacie jaki dotknął Różaniec podczas II wojny światowej wspomina w swoich osobistych zapiskach bł. kard. Stefan Wyszyński: „Jako biskup lubelski pojechałem do miejscowości, która nazywała się Różaniec. Prawdziwie był to na Zamojszczyźnie „Krwawy Różaniec”, wieś zniszczona przez Niemców, z której wywieziono wszystkich do Niemiec, nie wyłączając dzieci. Jeździłem z Amerykaninem, z dobroczynnej organizacji, który chciał koniecznie zobaczyć coś z polskiej ziemi. Modliliśmy się na malutkim cmentarzyku wokół kapliczki, która była jedynym budynkiem ocalałym z ogromnej kilkunastokilometrowej wsi. Klęczeliśmy wśród malutkich mogiłek, których było kilkaset. To były mogiłki dzieci wymordowanych przez Niemców. Czyż nie było to nowoczesne Betlejem, w którym panował Herod?”.
Rocznicowe uroczystości rozpoczęły się od złożenia wieńców i zniczy przez przybyłe delegacje samorządu i lokalnej społeczności przy pomniku w Różańcu Pierwszym. Następnie uroczystości przeniosły się do Różańca Drugiego gdzie nastąpił przemarsz uczestników obchodów sprzed remizy Ochotniczej Straży Pożarnej w Różańcu Drugim do kościoła pw. św. Antoniego Padewskiego w asyście Tarnogrodzkiej Orkiestry Dętej.
Okolicznościową akademię z montażem słowno-muzycznym przygotowali nauczyciele i uczniowie Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Różańcu Drugim. Tragiczny rys historyczny z okresu II wojny światowej mieszkańców Różańca przypomniał sołtys Różańca Drugiego, Czesław Larwa.
Centralnym punktem wydarzenia była uroczysta msza św. w intencji pomordowanych podczas II wojny światowej, której przewodniczył i homilię wygłosił proboszcz parafii w Różańcu ks. dr Franciszek Kościelski. Obecny był również wieloletni proboszcz parafii w Różańcu – ks. kan. Stanisław Skrok.
W akompaniamencie Tarnogrodzkiej Orkiestry Dętej wszyscy uczestnicy uroczystości odśpiewali hymn narodowy. Następnie Czesław Larwa odczytał listę pomordowanych podczas II wojny światowej, a ks. kan. Stanisław Skrok poświęcił tablicę pamiątkową „PAMIĘCI MIESZKAŃCÓW RÓŻAŃCA, POLEGŁYCH I ZAMORDOWANYCH W LATACH 1939-1945”. Oddając hołd pomordowanym delegacje złożyły wieńce i znicze przy pomniku ofiar niemieckiego terroru podczas II wojny światowej. Na zakończenie burmistrz Tarnogrodu Paweł Dec podziękował wszystkim za udział w uroczystościach upamiętniających kolejną rocznicę pacyfikacji Różańca i wskazał, że uczestnictwo w takim wydarzeniu jest jednocześnie żywą lekcją historii, która musi być systematycznie przekazywana kolejnym pokoleniom.
W obchodach uczestniczyli przedstawiciele lokalnych władz samorządowych: burmistrz Tarnogrodu – Paweł Dec, zastępca burmistrza Tarnogrodu – Tomasz Legieć, przewodniczący Rady Miejskiej w Tarnogrodzie – Dariusz Dołomisiewicz, wiceprzewodnicząca Rady – Elżbieta Zań, radni Rady Miejskiej – Barbara Sarzyńska, Daniel Mazurek, Pior Pięciorek, Bronisław Misiągiewicz, Mariusz Grasza i Czesław Larwa, Stowarzyszenie Kombatantów R.P. i Osób Represjonowanych Miasta i Gminy w Tarnogrodzie, delegacja Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Wincentego Witosa w Różańcu z dyrektorem szkoły – Zbigniewem Wlaziem, nauczycielami i uczniami, delegacja ze Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Różańcu Drugim z dyrektorem szkoły – Bogdanem Antolakiem, nauczycielami i uczniami, delegacje Ochotniczej Straży Pożarnej i Rady Sołeckiej w Różańcu Pierwszym i w Różańcu Drugim, Społeczny Komitet Utrwalania Dziedzictwa Historycznego i Patriotycznego Ziemi Tarnogrodzkiej, delegaci Lubelskiej Izby Rolniczej – Stanisław Hadacz i Bartłomieja Świtała. Całą uroczystość uświetniała Tarnogrodzka Orkiestra Dęta pod batutą kapelmistrza Grzegorza Szteinmillera.