„Opowieść wigilijna” Karola Dickensa na scenie Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultury
Pomysł spektaklu z muzyką orkiestry na żywo kiełkował od dawna. Zdawaliśmy sobie sprawę, że to ogromne przedsięwzięcie, ale postanowiliśmy zaryzykować. Próby zaczęliśmy w październiku. Scenariusz mieliśmy gotowy – w 2017 opracowała go moja ówczesna grupa Teatru Młodych TOK SHOW, ponieważ wtedy też wystawialiśmy tę sztukę. Kapelmistrz orkiestry Grzegorz Szteinmiller zaproponował muzykę w zależności od potrzeb danego momentu fabuły. Spektakl grali obecni aktorzy grupy młodzieżowej, ale wielu występujących to osoby zaproszone do udziału – dorośli, dzieci, a także dawni członkowie moich grup teatralnych. To naprawdę duży projekt, w który zaangażowanych jest 40 osób. Trudno było zebrać wszystkich (bardzo zróżnicowana grupa: dorośli, studenci, dzieci, licealiści na co dzień uczący się w szkołach w Lublinie). Próby robiliśmy na raty. Dla niektórych był to kolejny występ, ale dla wielu debiut – aktorską przygodę rozpoczęli od rzucenia ich na głęboką wodę. Ale udało się! Premiera 6 stycznia 2024 to był czas, którego nie zapomnimy. Zainteresowanie spektaklem przerosło nasze najśmielsze oczekiwania. Sala widowiskowa dosłownie pękała w szwach! Wiele osób odeszło, ponieważ zabrakło miejsc, nawet stojących… Ale nic straconego: 20 stycznia 2024 r. o 18.00 powtórka. Muzyka na żywo grana podczas spektaklu przez Tarnogrodzką Orkiestrę Dętą to był strzał w dziesiątkę. Całość uświetniły multimedialna scenografia i scenki z przeszłości, teraźniejszości i przyszłości.
Wystąpili (i wystąpią): w roli głównej Daniel Mazurek (Ebenezer Scrooge), Zdzisław Śliwa (Bob Cratchit), Cyprian Rogala (siostrzeniec Fred), Mikołaj Wlaź (wolontariusz, Topper), Aleksander Antolak (kolędnik i mały Scrooge), Michał Malinowski (Duch Jakuba Marleya, Stary Joe), Oliwia Olejnicka (Duch Minionych Świąt, praczka), Otylia Antolak (siostra małego Scrooge’a, Marta Cratchit), Amelia Sędłak (Duch Tegorocznych Świąt), Elżbieta Zań (pani Cratchit), Jeremi Korniak (Tim Cratchit), Magdalena Komosa (Belinda Cratchit i Duch Przyszłych Świąt), Amelia Furlepa (żona Freda i pani Dilber), Grzegorz Magoch (Bogacz 1), Sławomir Teterycz (Bogacz 2), Jan Hułas (Bogacz 3).
Prowadzenie orkiestry – Grzegorz Szteinmiller. Zagrali: Beata Fus (flet), Rafał Kita (saksofon sopranowy), Marysia Malinger (pierwszy klarnet), Kuba Nowicki, Kacper Trusz (drugi klarnet), Mateusz Marczak (pierwsza trąbka), Marcin Marczak (druga trąbka), Paweł Majcher, Zuzanna Ładosz (pierwszy saksofon altowy), Mateusz Fus, Łukasz Nowicki (drugi saksofon altowy), Patrycja Kołodziej (pierwszy saksofon tenorowy), Natalia Góra, Kuba Niemiec (drugi saksofon tenorowy), Ernest Fus, Dariusz Gurdziel (saksofon barytonowy), Kacper Fus (sakshorn tenorowy), Kuba Wańczyk (puzon tenorowy), Patryk Gurdziel (pierwsza tuba), Łukasz Goch (druga tuba). Multimediami i dźwiękiem zajął się Piotr Majcher, a za światło odpowiedzialny był Dariusz Fusiarz. Szczególne podziękowania należą się „bogaczom”, którzy mimo wysokiego statusu społecznego opanowali do perfekcji kwestie techniczne i suflerskie, prawdziwej mamie Tima Cratchita Magdzie Korniak za pomoc przy kostiumach i Maciejowi Komosie za użyczenie i nagranie głosu do filmiku ze sceną z przeszłości Scrooge’a.
Bardzo dziękuję wszystkim uczestniczącym w projekcie. Zaangażowanie aktorów było imponujące. Wszyscy byli po trosze reżyserami, kostiumografami, scenografami, garderobianymi – jak to w teatrze amatorskim – liczyły się wszystkie pomysły.
Zapraszamy na „Opowieść…” 20 stycznia 2024 roku o 18.00.
Monika Komosa
reżyser spektaklu