42. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce – uroczystości w Tarnogrodzie
Obchody 42. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce rozpoczęły się tradycyjnie zbiórką pocztów sztandarowych przed Tarnogrodzkim Ośrodkiem Kultury i przemarszem w asyście Orkiestry Górniczej Lubelskiego Węgla „Bogdanka” do kościoła. Po mszy zebrani przeszli na cmentarz, gdzie złożono kwiaty na grobie Józefa Krzysztofa Gizy – górnika z Tarnogrodu poległego w kopalni „Wujek”.
Dalsza część uroczystości miała miejsce w sali widowiskowej Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultury. Burmistrz Tarnogrodu Paweł Dec i Przewodniczący Regionu Wschodniego Komisji Krajowej NSZZ Solidarność Marian Król powitali na początku członków rodziny Krzysztofa Gizy, przedstawicieli władz wojewódzkich, samorządowych, związków zawodowych, górników, delegacje i wszystkich obecnych. Następnie młodzież i nauczyciele z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Wincentego Witosa w Różańcu zaprosili na program artystyczny „Historia i pamięć”. Akademię przygotowali: Bogusława Lis, Anna Bryła, Janusz Wlaź i Tomasz Mazurek. Artystom z Różańca towarzyszył Zespół Wokalny z Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultury, którego instruktorką jest Grażyna Barcicka.
Po akademii zostały uroczyście wręczone nagrody laureatom konkursu Wiedzy o Stanie Wojennym i Józefie Krzysztofie Gizie. I miejsce zajęła Kinga Wasiowska, II – Jakub Jabłoński, III – Szymon Tworzewski z ZSCKR im. W. Witosa w Różańcu. Zwycięzcy otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe.
Następnie głos zabrali obecni goście: Senator RP Jerzy Chróścikowski, były pracownik kopalni „Wujek” Kazimierz Bodejko, Wicemarszałek Województwa Lubelskiego Michał Mulawa i Burmistrz Tarnogrodu Paweł Dec, który podziękował wszystkim za obecność i zaangażowanie w przygotowanie uroczystości.
/Monika Komosa
Tarnogrodzki Ośrodek Kultury/