Zaproszenie do udziału w obchodach 232. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja
3 maja 2023 roku Tarnogrodzkie Towarzystwo Regionalne we współpracy z Burmistrzem Tarnogrodu i Tarnogrodzkim Ośrodkiem Kultury organizuje wydarzenie upamiętniające 160. rocznicę wybuchu powstania styczniowego oraz 232. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. Obchody będą miały charakter różnorodny, podczas II Tarnogrodzkiego Pikniku Historycznego odbędą się m. in. konkursy, wystawy, inscenizacja historyczna, koncert patriotyczny i wiele innych.
O 9.00 delegacje złożą wiązanki kwiatów przy Kopcu Kościuszki na Błoniu w Tarnogrodzie, następnie o 10.00 będzie miała miejsce uroczysta msza święta, po której nastąpi przemarsz na rynek przy akompaniamencie Tarnogrodzkiej Orkiestry Dętej. Zostanie odśpiewany hymn Polski i wciągnięta na maszt flaga narodowa z udziałem Wojskowej Asysty Honorowej. Uczestnicy uroczystości udadzą się na plac przed Tarnogrodzkim Ośrodkiem Kultury, gdzie odbędzie się II Tarnogrodzki Piknik Historyczny.
Przed południem na placu w centrum miasta pojawi się grupa rekonstrukcji historycznej Małogoski Oddział Powstańczy 1863r. – Klub Historyczny DK Małogoszcz, która przeprowadzi nieszablonową lekcję historii o roku 1863/64 pt. A gdy na wojenkę szli ojczyźnie służyć (rekonstrukcja wydarzeń w obrębie przygotowanej dioramy historycznej obozowiska powstańczego 1863/64).
Program na ten dzień jest bardzo bogaty. Oprócz wcześniej wymienionych punktów organizatorzy przewidują także: uroczyste otwarcie placu na rynku po rewitalizacji i nadanie nazwy wyłonionej z konkursu, nadanie Honorowego Obywatelstwa Tarnogrodu prof. Edwardowi Sytemu, akademię Mówię o Tobie dobrze, śpiewam o Tobie głośno, myślę zawsze pięknie, moja najdroższa Polsko i prezentację programów patriotycznych placówek edukacyjnych z gminy Tarnogród, zakopanie kapsuły czasu (zawierającej listy do potomnych, zdjęcia teraźniejsze i inne pamiątki), ekspozycje, wystawy artefaktów i stoiska promocyjne Grupy Eksploratorów a także militarnych grup rekonstrukcyjnych i innych wystawców, atrakcje dla dzieci, m. in. zajęcia praktyczne z wykrywaczem metalu prowadzone przez eksploratorów z nagrodami za najciekawsze znaleziska, stoiska KGW z jadłem regionalnym oraz rękodziełem artystycznym.
Celem organizatorów jest pobudzenie zebranych do refleksji i utrwalenia ważnych dat. Uroczystości rocznicowe będą okazją do przybliżenia młodemu pokoleniu bogatej a zarazem bolesnej historii naszego regionu.
Partnerem wydarzenia jest Województwo Lubelskie w ramach Programu „Warto być Polakiem”.